Press ESC to close

Yurt Dışında Çalışmak

Yurtdışında çalışmak ülke şartlarından memnun olmayan bir çok gencin hayalidir. Yurt dışında çalışıp yurt dışında bir hayat kurmak güzel bir hayal olsa da bu hayale sahip çok az insanın gerçekleştirdiği bir hayaldir. Yurt dışında çalışmanın bir çok avantajı bulunduğu gibi genellikle tek dezavantajı memleket, aile özlemi olmaktadır. Peki yurtdışında nasıl çalışılır. Hangi ülkede çalışma şartları iyidir gibi soruların cevaplarını merak ediyor musunuz ? soruların cevaplarını konumuzda vermeye çalıştık.

Ülkemizde genç nüfusun fazla olması, beraberinde birçok konuyu yanında getirmektedir. Bu konulardan ilk ortaya çıkan ise gençlerin yurt dışında çalışma istekleridir. İş dünyasının sınırsız yapısı, kişileri gerektiği zaman başka ülkelere bile yönlendirebilir. Bu sadece ekonomik sebeplerden değil, kişilerin hayallerinden veya sahip olmak istedikleri yaşam standartlarından da kaynaklanabilir.

[ilgiliicerik icerik_id=”976″]

Yurt dışında çalışmak için belirli şartların yerine getirilmesi gereklidir. Genel olarak ülkeler, çalışacak personellerin oturma ve çalışma izinlerini ayarlamaktadır. Size düşen ise pasaport sürenizin geçerliliğini sürekli güncel tutmaktır. Aynı zamanda çalışılan ülkenin vatandaşlığını almaya çalışmak da, uzun vadede daha iyi bir çözüm olacaktır. Yurt dışında çalışmak isteyenlerin, en çok tercih ettiği ülkeler, aşağıda sıralanmıştır. Bu sayede yurt dışında çalışmadan önce ön fikir elde edilebilir.

Bu Makalede Bulabilecekleriniz

Norveç

Yaşam standartlarının çok yüksek olduğu ve ülke genelinde işsizliğin minimal oranlarda bulunduğu ülkelerden birisi olan Norveç’te, kişilerin aldığı maaş ortalaması genel olarak 33.000 Dolar olarak belirlenmiştir. Bunun yanında cazip iş fırsatlarının çok olduğu Norveç’te, ülke ekonomisinin geçim kaynağını balıkçılık oluşturmaktadır. Yurt dışında çalışmak isteyen kişilerin tercih ettiklerinde mutlu olacakları bir ülkedir.

Kanada

Kanada, ülke dışından gelen misafirlere en çok kucak açan ve iş veren ülkelerden bir tanesidir. Eğitim imkanlarının da yüksek olmasıyla, her zaman ekonomide belirli bir iş açıklığı söz konusudur. Yaşam endekslerinde her zaman dünyada ilk 5’te yer alan Kanada, bu sayede çok iyi koşulların yaşandığı bir ülkedir. Kanada, ülkesinde çalışmaya gelen kişilere 3 yıl sonrasında vatandaşlık da vermektedir. Finans ve ekonomi alanında birçok istihdam yaratan Kanada, bu sayede tercih edilebilir bir konuma gelmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri

Ülkenin insani değerleri ön planda tutması ve dünyanın en büyük ekonomisi olmasıyla birlikte, Amerika çok cazip bir seçenek olmuştur. Bu sayede kişilerin en iyi şartlarda çalışma istekleri, onları hemen Amerika’ya yönlendirmektedir. Sadece finans alanında değil, bilişim ve daha birçok alanda istihdam sağlayan Amerika, bu sayede birçok göçmen insanı ülkesinde barındırmaktadır. Özellikle Amerika’da yaşayan ve vatandaşlık almış akrabalar sayesinde, rahatlıkla Amerika’ya gidilebilir. Amerika’da asgari ücret ülkemize oranla oldukça yüksektir. Bu nedenle hem para biriktirebilme hem de dolar kazanç sağlama gibi avantajları yüzünden gençlerin hayalini süslemektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir