mantar yetiştiriciliği nedir
mantar yetiştiriciliği nedir, mantar yetiştiriciliği nasıl yapılır, para kazandırır mı

Mantar yetiştiriciliği nasıl yapılır ? Mantarlar bir çok yemek türünde leziz bir yapısı bulunması sebebiyle kullanılmaktadır. Dünya’nın bir çok yerinde mantara ve mantar yetiştiricilerine artan bir rağbetin bulunduğu görülmektedir. Özellikle ülkemizin Akdeniz toprakların da onlarca mantar yetiştiricisi bulunmaktadır. Tarıma mükemmel bir faydası olan bu topraklarda yetişen mantarların leziz ve eşsiz tadının olduğu bilinmektedir.

Mantar yetiştiriciliği tarıma el verili bir toprakta size iyi kazanç kapısı yaratabilir. Mantar yetiştiriciliği gibi çeşitli tarım işleri aynı zamanda tarım bakanlığı tarafından desteklenmektedir. Yatırımınız eşliğinde yardım niteliğinde bir paketi almanız sağlanmaktadır.

Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır ?

Ülkemizde mantar yetiştiriciliği nasıl yapılır diye merak edenlerin öncelikle hangi mantar türlerinin ülkemizde yetiştiğini bilmesi gerekmektedir. Türkiye’de mantar yetiştiren tarım arazilerine bakıldığında sıklıkla şapkalı kültür mantarı, trüf mantarı ve kültür mantarının yetiştirildiği görülmektedir.

Mantarın yetiştirileceği arazi ve maliyet ekseni farklı bölgelerde değişiklik göstermektedir. Türkiye’de ve Dünya’nın bir çok ülkesi mantar ihracatı yapıyorlar. Özellikle ülkemizde pazarın en geniş olduğu ve en çok üretim gerçekleştirilen mantarın beyaz şapkalı kültür mantarı olduğu bilinmektedir. Üretimi tarım işleriyle uğraşan kişilerce en iyi bilinen mantar türüdür.

Mantar yetiştiriciliğinde mantarın gelişim miktarı belirli bir sıcaklık oranı sayesinde sağlanmaktadır. Aynı zamanda bölgenin nem oranını da mantarın büyümesinde önemli bir payı bulunmaktadır. Yaklaşık sıcaklığın 25 derece ve nemin ise yüzde 80 civarında olması uygundur. Bu şartlar bölgede bulunmuyorsa, kültür mantarının yetiştirilmesi mümkün olmayacaktır.

Her mantar türünün farklı sıcaklığa ve neme ihtiyacı vardır. Bu yüzden yetiştirmeyi düşündüğünüz mantara uygun bir bölümde tarım alanı oluşturulmalıdır. Özellikle mantar yetiştiriciliği işine 40 ve 50 bin lira civarında bir rakamla girmeniz mümkündür. Fakat yılın sonunda size getirisinin çok büyük olmasını beklemeyin. Bu tarz bir yatırımda size bunun getirisi 70 bin civarını aşmayacaktır.

Çünkü yetiştirme süreci sürerken çalıştırılan işçi sayısı, pazara yakınlık derecesi, depolama şartları vb. süreçlere paralar harcanacaktır. Bu yüzden maliyet açısından giderleriniz olacağından kazançta buna oranla düşebilmektedir.

Mantar Yetiştiriciliği Para Kazandırır Mı?

El emeğinin değdiği her tarım alanında paranızı topraktan kazanmanız zor değildir. Fakat verilen emek ve sağlanan kazanç bakımından sizi tatmin etmelidir. Aksi halde mantar yetiştiriciliği başta olmak üzere çeşitli tarım arazilerinde üretilen her besinin getirisi farklıdır. Rakamlar kimi bireyleri tatmin ederken, kimileri yapılmaya değmeyeceğini düşünebilmektedir.

Mantar yetiştiriciliği pazarına tarım yapan farklı mantar türlerini üreten tarım sahiplerinin bundan büyük paralar kazandığı söylenemez. Fakat büyük yatırımcılar çok büyük hektarlık arazilerde yüksek üretim yapıyorsa onların kazançları muazzam olmaktadır. 100.000 bin lira mantar yetiştiriciliği sermayesi bulunan bir yatırımın yıl sonunda en iyi olasılıkla getirisi 135 ve 140 bin TL olması beklenmektedir.

Normalde elinize giren miktar daha fazla olsa bile ödeme yapacağınız yerler olacaktır. İşçi ücretleri, depolama sürecindeki giderler vb. gübre maliyetleri düşülmüş halidir. Buna oranla üreticiye kalan kazanç miktarı o kadar olacaktır. Tek başına küçük bir toprakta mantar üreten birinin kendine yetecek kadar kazanca sahip olması zor değildir.

Fakat iş planınızda daha büyük arazilerde en yüksek üretimin yapılması için maliyetlerin yüksek olacağı bilinmektedir. Özellikle yüksek maliyetlerle daha fazla üretim yapan yatırımcılar oran bazında çok büyük paralar kazanmaktadır. Bu yüzden mantar üreticiliğinde devamlı çok büyük kazanç getirdiği konusunda paylaşımlar görülmektedir. Aslında kazanç getirdiği gerçeği doğru fakat burada yine ne kadar paranın ne kadar kazanç getireceği unutulmamalıdır. Çünkü 50 bin TL mantar üreticiliğine giren birinin yıl sonunda zengin olması gibi bir şey söz konusu değildir.

Kredi Kartı Şifresi Nasıl Alınır? Ne İşe Yarar? Nasıl Değiştirilir?

Previous article

İnsan Kendini Nasıl Geliştirir? Kendini Geliştirme Yolları 2021

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir