Press ESC to close

Karanlık Oda Nedir? Borsa Karanlık Oda İşlem Saatleri 2024

Borsada karanlık oda işlemleri yatırımcılar tarafından merak ediliyor. Karanlık oda nedir? Karanlık odada nasıl işlem yapılır? Borsa karanlık oda işlem saatleri ile ilgili tüm bilgileri sizlerle paylaştık.

Borsa Karanlık Oda Ne Demek?

Türkiye’de hisse senedi alım-satım işlemleri Borsa İstanbul’da yapılmakta. Hafta içi her gün saat 09.55’te işlemlerin başladığı borsada işlemler saat 18.10’da son buluyor. Bu işlemlerin 18.00 ile 18.10 aralığında gerçekleşen kısmına ise karanlık oda deniliyor. Seans içinde sürekli işlemler saat 10.00 ile 18.00 aralığında yapılır. 18.00-18.10 aralığı ise karanlık oda olarak adlandırılır. Günün kapanış fiyatının belli olduğu işlem seansı karanlık oda olarak adlandırılır.

Karanlık Odada Nasıl İşlem Yapılır?

Borsada karanlık odada işlem yapmak normal seans içi işlemlerden biraz farklıdır. Seans içinde anlık olarak sürekli işlem yapabilirsiniz. Yani ilettiğiniz alım-satım emirleri anında piyasaya iletilir ve o an gerçekleşir. Ancak karanlık odada durum biraz farklıdır. Çünkü saat 18 itibarıyla karanlık odaya giriş yapılır. Karanlık odadan çıkış saati ise 18.05’tir. Bu süre içerisinde emirler iletilir ve toplanır. 18.05’te tahta açıldığında iletilen emirler gerçekleşir.

Eğer ilettiğiniz emirler karanlık oda eşleşme fiyatından farklı ise işleminiz gerçekleşmemiş olabilir. Bu durumda eşleşme fiyatından alım veya satım yapmak isterseniz 18.05 ile 18.10 aralığında emirlerinizi iletebilirsiniz. 18.08 ile 18.10arasında tahtada alım-satım emirleri gerçekleşmeye devam eder. Bu süreçte siz de yarına bırakmak istemediğiniz pozisyonlarınızı kapatabilir veya yeni pozisyon alabilirsiniz.

Karanlık Odada Fiyatlar Neye Göre Değişir?

Hisse senetleri saat 18 itibariyle karanlık odaya giriş yapar. 18.05’te karanlık odadan çıkış yapacağı 5 dakikalık bölüm vardır. Bu süreçte yatırımcılar tahtaya alım ve satım emirlerini iletebilirler.  Bu emirlerin toplanması neticesinde de bir eşleşme fiyatı oluşur. Buna teorik eşleşme fiyatı denilir. Eşleşme fiyatını etkileyen şey karanlık odada iletilen alım-satım emirleridir. mirleri etkileyen şeyler ise farklılık gösterebilir.

Eğer kredili pozisyon taşıyan bir fon veya grup varsa kredili işlem faizi ödememek için elindeki hisseyi satışa yazabilir. İşlemin gerçekleşmesi için de karanlık odaya giriş fiyatının altına satış yazabilir. Bu da hissenin teorik eşleşme fiyatını düşürebilir. Ya da tam karanlık odaya giriş vaktinde gelen olumsuz bir haber akışı, bir kap haberi vs. yine hissenin teorik eşleşme fiyatını düşürecektir.

Karanlık odadayken gelen olumlu bir haber kap haberi, yeni iş anlaşması haberi vs. gibi bir durum yaşanırsa bu kez yatırımcılar o hisse senedinden lot almak isteyeceklerdir. Dolayısıyla karanlık odaya giriş fiyatının üzerine alım emirleri yazılacaktır. Bu da karanlık odadan çıkış fiyatının yüksek olmasına neden olacaktır. 

Bir başka etken de öncede bilgi alma gibi durumların olabilmesidir. Her ne kadar yasak olduğu belirtilse de ülkemizde sıklıkla yaşanabilen bir durumdur bu. Piyasalara düşecek önemli bir haber daha önce birileri tarafından duyulmuş olabilir. Ya da hisse senedi bazlı olarak şirket bir karar almadan önce patron veya yöneticiler ya da onlara yakın birileri piyasadan mal toplayabilirler. Örneğin şirket kapanış sonrası bedelsiz kapı atacaktır ya da olumlu bir bilanço gönderecektir. Bu durum ertesi gün hissenin yükselmesini sağlayacaktır. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen yönetim veya çeriden bilgi alanlar da karanlık odada yüklü alımlar yaparak hisse fiyatını yükseltebilir. 

Borsa karanlık oda işlem saatleri, nasıl işlem yapıldığı, karanlık odada fiyatları etkileyen faktörlerin neler olduğu hakkında detaylı bir makale sunduk. Siz de görüşlerinizi bizlerle paylaşabilir, karanlık da fiyatlamalarını etkileyen farklı detaylar var ise bunları bize iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir