Press ESC to close

Norveç Asgari Ücret, Norveç’te İş Olanakları ve Masraflar

Yurtdışında hangi ülkede asgari ücret ne kadar ? En iyi asgari ücret veren ülke hangisi gibi soruların cevaplarını bulmanız için, yurtdışı ülkelerin asgari ücretlerini incelemeye devam ediyoruz. Bu yazımızda da Norveç ülkesinin asgari ücret tarifeleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Bu Makalede Bulabilecekleriniz

Norveç Asgari Ücret

Refah seviyesi en yüksek ülkeler arasında yer alan Norveç, birçok kişinin hayalini kurduğu bir ülkedir. Bununla beraber doğal olarak birçok soru sorulmaktadır. Norveç’te asgari ücret ne kadar ve Norveç’te iş fırsatları nelerdir gibi sorular, bu soruların en başında yer almaktadır.

Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerin vatandaşları, Norveç’te istedikleri gibi kalabilirler. Türkiye gibi ülkelerden giden kişiler, birçok prosedür ile uğraştıktan sonra belki oturma izni alabilirler. Norveç’te kullanılan resmi para birimi Kron’dur. Güncel Norveç Kronu fiyatına Norveç Kronu sayfasından ulaşabilirsiniz.

Asgari ücret hemen hemen her ülkede uygulanmaktadır. Norveç’de de asgari ücret uygulamaları mevcuttur. Yalnız uygulanan asgari ücret alışagelmişin dışındadır. Norveç’te sabit asgari ücret ödenmemektedir. Yani resmi olarak bir miktar belirtilmemiştir. İnşaat sektöründe çalışan bir kişi ile mağazacılık sektöründe çalışan bir kişi, farklı asgari ödemeler almaktadır. Norveç’in başkenti Oslo, en yüksek asgari ücret ödemeleri yapılan şehirdir. Başkent olmasından dolayı birçok iş fırsatı ve farklı olanaklar bu şehirde daha fazladır. Norveç’de asgari ücret uygulaması, yabancı işçilere haksızlık olmaması için çıkarılmıştır.

norveç iş fırsatları
norveç iş fırsatları

Norveç’te İş Fırsatları

Norveç’te iş bulabileceğiniz birçok sektör bulunmaktadır. Bu sektörler arasında gemi endüstrisi, bahçecilik ve tarım, konaklama, catering, balıkçılık, inşaat ve elektronik sektörleri yer almaktadır. Gemi yapımında görev alan bir işçi, ortalama 160 Norveç Krono ödeme almaktadır. Bu miktar, saatlik ödenen miktardır.

Balıkçılık sektöründe kalifiye bir eleman ortalama 180 Norveç Kronu ödeme almaktadır. Balıkçılık Norveç’te yaygın bir meslektir. Birçok kişi, bu işi yaparak güzel gelirler elde etmektedir. Bu konuda tecrübesi olan bir kişiyseniz, Norveç’te kesinlikle çok yüksek gelirler elede edebilirsiniz.

Norveç’de masraflar da merak edilmektedir. Bu konuda yine en popüler ve net bilgi içeren şehir Oslo’dur. Oslonun Grünerlokka ve Bygdoy Alle bölgeleri alışveriş için pahalı bölgelerdir, Bogstadveien bölgesi uygun alışveriş için en güzel mahalledir. Kişisel bakım ve yemek ihtiyaçlarınızı çok uygun fiyatlarla karşılayabilirsiniz. Kıyı boyunca deniz olduğu için özellikle deniz mahsülleri çok uygun fiyatlardan market raflarında yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir